Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2021

Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας, στις 9 Φεβρουαρίου, παρακολούθησαν διαδικτυακά μια εκδήλωση αφιερωμένη στην ημέρα ασφαλούς διαδικτύου, με τίτλο  «Ημέρα Ασφαλούς διαδικτύου 2021», η οποία διοργανώθηκε από το Πανελλήνιο Σχολικό δίκτυο και το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς διαδικτύου saferinternet4kids. Η εκδήλωση αφορούσε την ασφαλή και σωστή  χρήση του διαδικτύου από μικρές ηλικιακές ομάδες και  τους κινδύνους και τα οφέλη που προκύπτουν από την ενασχόλησή τους με αυτό.  Στο πλαίσιο των δράσεων αυτών ακολούθησε συζήτηση  με τις δασκάλες των τάξεων και προβολή οπτικοακουστικού υλικού που αφορούσε τη σωστή χρήση του διαδικτύου από μαθητές του Δημοτικού. Επιπλέον επισκεφτήκαμε το σύνδεσμο του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, περιηγηθήκαμε και ενημερωθήκαμε για τη σωστή χρήση του διαδικτύου https://saferinternet4kids.gr. Τον σύνδεσμο αυτό μπορείτε να  τον επισκεφθείτε και εσείς για να ενημερωθείτε για την ασφαλή πλοήγηση και τη χρήση του διαδικτύου.

Επιπλέον ετοιμάστηκαν από την εκπαιδευτικό των Γαλλικών μας, κα Μαυροπούλου Μαρία, οι παρακάτω αφίσες καθώς και ένα παζλ, προκειμένου οι μαθητές να εξοικειωθούν με τους κανόνες της ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου, με ευχάριστο τρόπο.

Ας παίξουμε με το παζλ! Πίεσε την εικόνα!

preview35pieceSafer Internet Day