Γνωριμία με τα φυτά – Plantnet

Στις 13-15 Μαΐου οι Γ΄, Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄ τάξεις του σχολείου μας συμμετείχαν σε ένα μικρό εργαστήριο αναγνώρισης φυτών μέσω της επιστημονικής εφαρμογής

Plantnet

Αφού αναγνωρίσαμε 4-5 διαφορετικά είδη φυτών χρησιμοποιώντας το τάμπλετ, ανεβήκαμε στο εργαστήρι πληροφορικής, ψάξαμε για παράξενα φυτά, φρούτα, κάκτους και τα αναγνωρίσαμε. Εκτός από την επιστημονική ονομασία των φυτών, η οποία είναι γραμμένη με λατινικούς χαρακτήρες, μάθαμε πώς να βρίσκουμε και το ελληνικό όνομα κάθε φυτού.

Σκοπός της δράσης είναι να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές ως προς τους φυτικούς οργανισμούς και να πάρουν ερεθίσματα για να παρατηρούν και να μελετούν μόνοι τους το περιβάλλον. Περισσότερες πληροφορίες και οδηγίες για την εφαρμογή στο E-class του μαθήματος Πληροφορικής (ΤΠΕ).