Στο περιβόλι με τις Εσπερίδες

Οι μαθητές της Α2΄ τάξης του σχολείου μας, με αφορμή τη θεματική «Ευ ζην» και το πρόγραμμα «Η Ρούλα Διατροφούλα στην Πορτοκαλοχώρα» των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, συμμετείχαν σε εκπαιδευτική επίσκεψη στον Κάμπο. Ο υπεύθυνος του ΚΠΕ, κ. Σταύρος Σπυράκης, πριν την επίσκεψη στο πεδίο, παρουσίασε μέσω τηλεδιάσκεψης ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τον Κάμπο με τα περιβόλια και τα αρχοντικά του και πρόβαλε την παράσταση «ο Καραγκιόζης Εσπεριδοκαλλιεργητής» στους μαθητές. Στη συνέχεια, ακολούθησε η επίσκεψη των μαθητών στον Κάμπο και συγκεκριμένα στο κτήμα Ρίζικο. Εκεί γνώρισαν το αρχοντικό και τους εξωτερικούς του χώρους μέσω βιωματικών δράσεων και παιχνιδιών και παρακολούθησαν προσομοίωση καλλιέργειας εσπεριδοειδών από τον κ. Σπυράκη. Ήταν μια ξεχωριστή μέρα για μας!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός:
Σαββίνα Πασίνη