Συμμετοχή του 1ου Δημοτικού Σχολείου Χίου στη διαδικτυακή εκδήλωση του Υπουργείου Παιδείας για τη Γαλλοφωνία.

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Χίου συμμετείχε στην 1η διαδικτυακή Πανελλήνια Γιορτή Γαλλοφωνίας με τίτλο “Une Fête d’ expression créative pour la Francophonie” – “Μια γιορτή Δημιουργικής Έκφρασης για τη Γαλλοφωνία”, κατόπιν πρόσκλησης που απηύθυνε η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Γαλλικής Γλώσσας Βορείου Αιγαίου κ. Ιωάννα Μεταξοπούλου Λικέρτ.

Η γιορτή διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαϊκών Θεμάτων, της Γενικής Διεύθυνσης Διεθνών, Ευρωπαϊκών Θεμάτων Παιδείας, Ομογενών και Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και διεξήχθη την Παρασκευή 15 Απριλίου στις 17:00 παρουσία της εκπροσώπου του Διεθνούς Οργανισμού Γαλλοφωνίας Rennie Yotova. Στη γιορτή συμμετείχαν 13 Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Στην εν λόγω διαδικτυακή εκδήλωση παρουσιάστηκε η εργασία των μαθητών με θέμα τη “Γαλλοφωνία” και η εργασία με θέμα τα “Ζώα προς Εξαφάνιση”,η οποία υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Εrasmus+ “Be friend with nature”.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για τις εξαιρετικές εργασίες τους!

Εκπαιδευτικός Γαλλικών: Μαυροπούλου Μαρία

Σύνδεσμος τα “Ζώα προς Εξαφάνιση”

Σύνδεσμος “Γαλλοφωνία”

Εκπαιδευτικός Γαλλικών: Μαυροπούλου Μαρία