Ενεργειακό σπίτι

Οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ “Be friends with nature”, κατασκεύασαν ένα οικολογικό σπίτι από οικολογικά υλικά όπως χαρτί, χαρτόνι, πλαστικό, φελιζόλ, ξύλο. Με ιδιαίτερο ενθουσιασμό χωρίστηκαν σε ομαδούλες και επιμεριστήκαν τις αρμοδιότητες για να ολοκληρώσουν το έργο τους. Χρωμάτισαν, κόλλησαν, έκοψαν, συναρμολόγησαν και όξυναν τη φαντασία τους για να φτάσουν στο παρακάτω επιθυμητό αποτέλεσμα. Έφτιαξαν ένα σπίτι με κεραμίδια όπου τοποθέτησαν στη σκεπή του ηλιακό θερμοσίφωνα και φωτοβολταϊκά, έναν κήπο με λουλούδια  για την καλλιέργεια βιολογικών προϊόντων και διάνθισαν την κατασκευή τους τοποθετώντας ένα πηγάδι στο χώρο της αυλής για την άντληση νερού για τις αγροτικές εργασίες  και  έναν ποδηλάτη, προωθώντας έτσι μία στάση ζωής φιλική προς το περιβάλλον και τους ανθρώπους.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Βασιλική Ζαννίκου, Ευανθία Κουρελάτου