6 Μαρτίου – Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού

Η εβδομάδα που πέρασε ήταν αφιερωμένη σε δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και την αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού, που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών. Στόχος ήταν να περιοριστεί το φαινόμενο της βίας στη ζωή των μαθητών και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Οι εκπαιδευτικοί όλων των τμημάτων έφτιαξαν εικαστικές δημιουργίες με τους μαθητές τους. Η ψυχολόγος και η κοινωνική λειτουργός πραγματοποίησαν προγράμματα βιωματικού χαραχτήρα για τον σχολικό εκφοβισμό στα τμήματα Β1, Ε2, ΣΤ1 και ΣΤ2. Τέλος την Παρασκευή 10 Μαρτίου, οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης παρακολούθησαν στο Ομήρειο Πνευματικό Κέντρο Χίου την παράσταση, “Το απίστευτο ταξίδι του κ. Πικ”, με θέμα την ενδοσχολική βία.