Κομποστοποίηση

Η κομποστοποίηση είναι μια φυσική διαδικασία η οποία μετατρέπει τα οργανικά υλικά σε μια πλούσια σκούρα ουσία. Αυτή η ουσία λέγεται κομπόστ ή χούμους ή εδαφοβελτιωτικό. Η κομποστοποίηση είναι ένας πολύ άμεσος και σημαντικός τρόπος ανακύκλωσης. Έχει υπολογιστεί ότι το 35% των οικιακών απορριμμάτων μπορούν να κομποστοποιηθούν.

Έτσι λοιπόν στο πρόγραμμα του ολοήμερου αποφασίσαμε να μυήσουμε τους μαθητές μας στη διαδικασία της κομποστοποίησης, συλλέγοντας τα απορρίμματα των φαγητών που μπορούν να δημιουργήσουν οργανικό λίπασμα, όπως φλούδες φρούτων, τσόφλια αυγών, υπολείμματα σαλάτας. Η διαδικασία είχε μεγάλη επιτυχία, καθώς οι μαθητές συνειδητά και συνέπεια διαχώριζαν τα υπολείμματα των φαγητών.