11 Δεκεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού

Η 11η  Δεκεμβρίου έχει ορισθεί ως Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού από τον Ο.Η.Ε. και την UNICEF. Ο ετήσιος εορτασμός της ημέρας αυτής, αντικατοπτρίζει τη σημασία που η Διεθνής Κοινότητα αποδίδει στα παιδιά όλου του κόσμου.

Το σχολείο μας, τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου,  ετοίμασε ένα υγιεινό δεκατιανό σε συνεργασία με τους γονείς των μαθητών, καθώς η πρόσβαση σε θρεπτική  τροφή είναι δικαίωμα των παιδιών. Στο πλαίσιο αυτής της βιωματικής δράσης υπήρχε ενημέρωση από τον Διαιτολόγο – Διατροφολόγο κ. Στέλιο Κάρλο, ο οποίος  έδωσε χρήσιμες συμβουλές και πρακτικές ιδέες για υγιεινά γεύματα που χαρίζουν στα παιδιά ενέργεια και ευεξία.

Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς για την άμεση συνεργασία και τη μεγάλη ανταπόκρισή τους στη δράση του σχολείου μας!