Πρόγραμμα Kid’s Athletics

Στο πλαίσιο δράσεων του «Κοινωνικού Σχολείου» οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας, με τη συνοδεία των καθηγητριών  Φ. Αγωγής,  κ. Λαβίδα Μαίρης, κ.  Νταφούλη Ιωάννας, και των δασκάλων τους,  αγωνίστηκαν και μυήθηκαν με παιγνιώδη μορφή στα αγωνίσματα του στίβου, μέσα από το πρόγραμμα Kid’s Athletics.

Στη Χίο το πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας και του ΣΕΓΑΣ υλοποιείται σε συνεργασία με το Δήμο Χίου, την Περιφερειακή Ενότητα Χίου και την Ιερά Μητρόπολη, με περιφερειακό υπεύθυνο τον κ. Γιάννη Πετρή. Έχει στόχο, τη διάδοση και την ανάπτυξη του Κλασικού Αθλητισμού, του φίλαθλου πνεύματος και της εξωσχολικής σωματικής άσκησης, σύμφωνα με τις αρχές του Ολυμπιακού Ιδεώδους, αλλά και την αξία του αθλητισμού στη διαμόρφωση της προσωπικότητας των νέων.

Στο τέλος του προγράμματος, επιβραβεύτηκε τόσο η προσπάθεια όσο και η συμμετοχή και απονεμήθηκαν αναμνηστικά διπλώματα.