Επίσκεψη του συγγραφέα κ. Φίλιππου Μανδηλαρά στο σχολείο μας

Στο πλαίσιο της Φιλαναγνωσίας και σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων επισκέφτηκε το σχολείο μας ο συγγραφέας κ. Φίλιππος Μανδηλαράς.

Η Α’ τάξη διάβασε τα βιβλία του συγγραφέα « Η ομπρέλα των ψαριών» και «Το πουκάμισο του φιδιού». Παρουσίασαν το κολάζ που ετοίμασαν, το επιτραπέζιο παιχνίδι και τους σελιδοδείκτες που κατασκεύασαν.

Η Β’ τάξη επεξεργάστηκε το βιβλίο «Τρελομπαλάκια» και δημιούργησε αφίσα με τα τρελομπαλάκια του βιβλίου.

Η Γ’ τάξη ασχολήθηκε με τα βιβλία « Ακόμα οι μπαμπάδες» και «ένα αλλιώτικο αδελφάκι».   Δημιούργησαν αφίσες με ζωγραφιές και

έφτιαξαν το δικό τους βιβλίο με ζωγραφιές που έκαναν τα παιδιά.

Η Δ’ τάξη διάβασε το βιβλίο «Το καλοκαιράκι» και τα παιδιά ζωγράφισαν  εικόνες που τους εντυπωσίασαν .

Με τα παιδιά της Ε’ και Στ’ τάξης έγιναν δραστηριότητες σχετικές με την παραγωγή κειμένων.

Ευχαριστούμε τον συγγραφέα για την παρουσία και τη συνεργασία και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την αγορά των βιβλίων.