Εκδήλωση του Μουσικού Σχολείου Χίου

Την Τρίτη 5 Απριλίου 2016, οι μαθητές της Στ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Ομήρειο Πνευματικό Κέντρο Δήμου Χίου, όπου παρακολούθησαν εκδήλωση του Μουσικού Σχολείου Χίου.

Οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου, με τη βοήθεια των καθηγητών τους, παρουσίασαν στους μαθητές της Στ’ τάξης των Δημοτικών Σχολείων του νησιού μας, ένα ταξίδι γνωριμίας με το Μουσικό Σχολείο, τα μουσικά όργανα και τις ορχήστρες του. Με διαδραστικό τρόπο οι μαθητές των δημοτικών ενημερώθηκαν για τα μαθήματα μουσικής που διδάσκονται στο Μουσικό Σχολείο, τις εξετάσεις εισαγωγής στο σχολείο, ήρθαν σε επαφή με τα μουσικά όργανα και γνώρισαν την κλασική, την παραδοσιακή, τη λαϊκή και την jazz μουσική.

Τους μαθητές του σχολείου μας συνόδευσαν ο εκπαιδευτικοί: Κωστάζου Ευαγγελία, Αγκά Βικεντία, Βολάκη-Διαμάντη Πηνελόπη