“Παίζω και καταλαβαίνω”

Tην Τρίτη, 3 Οκτωβρίου, οι μαθητές της Ε’ δημοτικού του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το Ομήρειο και να παρακολουθήσουν μια κινητή διαδραστική έκθεση που φιλοξενείται στο νησί μας.Ένα συναρπαστικό, εκπαιδευτικό ταξίδι από την αίσθηση στη νόηση, προσέφερε η διαδραστική αυτή έκθεση "Παίζω και Καταλαβαίνω" του Μουσείου Ηρακλειδών στους μαθητές μας! Παίζοντας καταπιαστήκαμε με ποικίλες έννοιες και θεωρήματα της Φυσικής και των Μαθηματικών. Διασκεδάσαμε ανακαλύπτοντας καινούριους δρόμους προς τη γνώση και ήρθαμε σε μία πρώτη επαφή με φιλοσόφους και με θεωρήματα, τα οποία θα συναντήσουμε και στην μετέπειτα πορεία μας στο Γυμνάσιο. Το χαρήκαμε όλοι πολύ και ελπίζουμε να έχουμε και στο μέλλον την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε στο πολιτιστικό μας κέντρο εξίσου αξιόλογες εκθέσεις!