Η Ημέρα της Γης

images

Η Ημέρα της Γης  αποτελεί μια ημερομηνία κατά την οποία διοργανώνονται εκδηλώσεις σε ολόκληρο τον κόσμο με στόχο την ευαισθητοποίηση σε περιβαλλοντικά θέματα. Συντονίζεται παγκοσμίως από το Δίκτυο Ημέρας της Γης (Earth Day Network) και εορτάζεται σε περισσότερες από 175 χώρες κάθε χρόνο. To 2009, τα Ηνωμένα Έθνη όρισαν τις 22 Απριλίου ως «Διεθνή Ημέρα της Μητέρας Γης». Με αφορμή αυτήν την ημέρα, στα  πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Ήχοι του νερού και του δάσους», οι μαθητές της Στ΄τάξης φύτεψαν φυτά σε γλαστράκια με την καθοδήγηση της κ. Μαίρης Λαβίδα. Τα φυτά δόθηκαν από τη Δασική Υπηρεσία με  σκοπό να έρθουν τα παιδιά κοντά στη φύση  και παράλληλα  να  ομορφύνουν την αυλή του σχολείου μας. Επειδή όμως τα φυτά ήταν πολύ μικρά, τα φύτεψαν πρώτα σε γλαστράκια, για να τα μεταφέρουν αργότερα  στην αυλή. Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα δράση !