Μαθητική Εβδομάδα Δράσης της “actionaid”

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης  του σχολείου μας συμμετείχαν στην Μαθητική Εβδομάδα Δράσης 2019- «Πορεία με στόχο». Θέμα της εκστρατείας ήταν οι Βιώσιμες πόλεις και Βιώσιμες Κοινότητες. Τα παιδιά αποφάσισαν να δώσουν ζωή σε μια παραλία στην καρδιά της πόλης, που είχε ξεχαστεί, ώστε  να  την απολαύσουν όλοι οι πολίτες τώρα που το καλοκαίρι πλησιάζει. Ξεκίνησαν από το σχολείο μας και καταλήξαν στην παραλία, δίπλα στο λιμανάκι της Φάρκαινας. Φορέσαν τα γάντια τους και ανέλαβαν αμέσως δράση. Ύστερα από σκληρή δουλειά καθάρισαν την παραλία. Ο αντιδήμαρχος καθαριότητας Χίου και το Λιμεναρχείο επιβράβευσαν την προσπάθειά τους  και επισήμαναν ότι οι μικροί μαθητές  έδειξαν σε όλους τους μεγάλους πως  η αγάπη για την πόλη και το περιβάλλον δεν έχει ηλικία και πρέπει όλοι να τα σεβόμαστε!

Η συμμετοχή τους αποτυπώνεται στο βίντεο που ακολουθεί: