«Notre Europe … Notre Héritage» – Πρόγραμμα E-twinning

«Notre Europe … Notre Héritage»       «Η Ευρώπη μας … Η κληρονομιά μας»

etw00001dav

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2019 – 2020  οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης που διδάσκονται γαλλικά  θα έχουν τη δυνατότητα, για ένα διάστημα οκτώ μηνών, να συμμετέχουν στο πρόγραμμα E-twinning  «Η Ευρώπη μας … Η κληρονομιά μας». Στο πρόγραμμα λαμβάνουν μέρος οκτώ σχολεία της Ελλάδας και της Γαλλίας και ο στόχος είναι η επικοινωνία στη γαλλική γλώσσα. Οι μαθητές θα εξασκήσουν τον προφορικό και γραπτό λόγο, θα ανταλλάξουν πληροφορίες με τους μαθητές των άλλων σχολείων, επικοινωνώντας μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας και των σύγχρονων εργαλείων που αυτή διαθέτει. Μερικά από τα θέματα των εργασιών μας θα είναι τα έθιμα και οι παραδόσεις του τόπου μας, οι  διατροφικές μας συνήθειες, η μουσική, ο αθλητισμός και γενικότερα τα κοινά πολιτισμικά στοιχεία των χωρών της Ευρώπης. Εύχομαι στους μαθητές μας να χαρούν αυτό το πολιτιστικό ταξίδι, να διευρύνουν τους ορίζοντες και τις γνώσεις τους, καθώς και να απολαύσουν το μάθημα των  γαλλικών και όλες τις διαδραστικές και παιγνιώδεις δραστηριότητες που θα πραγματοποιηθούν.

Η εκπαιδευτικός των γαλλικών

Μαυροπούλου Μαρία