Δενδροφύτευση από τους μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄τάξης

Σε μια όμορφη πράξη εθελοντισμού συμμετείχαν οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας, την Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου. Σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δασών Χίου πραγματοποίησαν δενδροφύτευση στην περιοχή της Παναγίας Βοήθειας. Ο δασοπόνος κ. Τ. Φλιούκας μας μίλησε για την αυτοφυή βλάστηση του νησιού μας, για τα οφέλη που προσφέρει το δάσος και τους κινδύνους που αντιμετωπίζει. Έδωσε οδηγίες για τη φύτευση 60 δενδρυλλίων (πεύκα, κυπαρίσσια, πασχαλιές), που μας διέθεσε η Διεύθυνση Δασών. Οι υπάλληλοι της υπηρεσίας μας προσέφεραν τον κατάλληλο εξοπλισμό και μας καθοδηγούσαν κατά τη διάρκεια της δράσης, η οποία έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ “Be friend with nature”, που υλοποιείται στο σχολείο μας.