Η κυρά Σαρακοστή

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης  του σχολείου μας, με την  έναρξη της Σαρακοστής φτιάξανε την κυρά Σαρακοστή από ζυμάρι, ένα αυτοσχέδιο ημερολόγιο για να μετράνε τις εβδομάδες μέχρι την Κυριακή του Πάσχα. Τα υλικά που χρησιμοποίησαν για τη ζύμη είναι αλεύρι, νερό και αλάτι. Ευχαριστήθηκαν τη διαδικασία  καθώς έπλασαν   με τον πλάστη, στόλισαν  την κυρά Σαρακοστή με διάφορα σχέδια από ζυμάρι και  γαρίφαλα  και μέσα από τη χρήση της ζυγαριάς εξοικειώθηκαν   με το μεικτό βάρος, το απόβαρο και το καθαρό βάρος των υλικών που χρησιμοποιήθηκαν.

Αφού ολοκληρώθηκε  η διαδικασία, μία μητέρα της τάξης μας ανέλαβε το ψήσιμο της κυρά Σαρακοστής σε σπιτικό φούρνο  για να στεγνώσει και να διατηρηθεί μέχρι το Πάσχα.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Κουρελάτου Ευανθία (Δ1), Μουρούνα Ειρήνη (Δ2)