Εκδήλωση για την 6η Μαρτίου

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για όλη τη μαθητική κοινότητα να ενημερωθεί, να ανταλλάξει  σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθεί σε  δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Στο σχολείο μας, τη μέρα αυτή, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση, όπου όλα  τα  τμήματα παρουσίασαν δράσεις, αποτέλεσμα της συνεργασίας όλων των εκπαιδευτικών. Μέσα από εικαστικές δημιουργίες, ψηφιακές δράσεις, θεατρικά δρώμενα και χορό οι μαθητές έστειλαν  το ηχηρό μήνυμά τους “ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΦΟΒΟ! ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ! ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ!” Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε  με τους μαθητές της Α΄ τάξης, που άφησαν στον ουρανό μπαλόνια στα οποία είχε γραφτεί το μήνυμα, ώστε να διαδοθεί σε όλον τον κόσμο.

Ακολουθούν οι ψηφιακές δράσεις που παρουσιάστηκαν:

Βίντεο από το Α΄1

Βίντεο από το Γ΄2

Αnimation από το Ε΄1 & Ε΄2

Ψηφιακό βιβλίο από το ΣΤ΄1

Προβολή Ψηφιακού βιβλίου στους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης στο μάθημα των Γαλλικών

Book titled 'Lutte contre le harcèlement scolaire'Read this book made on StoryJumper