Πώς φτιάχνεται ένα βιβλίο;

Με μεγάλη χαρά υποδεχθήκαμε σήμερα, Πέμπτη 18 Απρίλη, στο σχολείο μας την επιμελήτρια βιβλίων και εικονογράφο κα Γεωργία Μίτση και την γραφίστρια και συγγραφέα κα Αρετή Παληού, ολοκληρώνοντας έτσι τον κύκλο των παρουσιάσεων από ανθρώπους του βιβλίου και του πνεύματος, που επισκέφθηκαν το σχολείο μας στo πλαίσιo της εβδομάδας Φιλαναγνωσίας. Η παρουσίασή τους αποτέλεσε μια μοναδική ευκαιρία για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας για να ανακαλύψουν τον κόσμο του βιβλίου ξεκινώντας μετά τη συγγραφή ως την τελική εκτύπωση. Έμαθαν σχετικά με την τέχνη της γραφιστικής σχεδίασης και της εικονογράφησης. Με παραστατικό τρόπο οι δυο καλεσμένες μας, κατάφεραν να παρουσιάσουν τον τρόπο που συνεργάζεται η ομάδα, που αποτελείται από τον/την συγγραφέα, επιμελητή, εικονογράφο και γραφίστα, ώστε να φτιαχτεί ένα σχεδιαστικά άριστο και ευανάγνωστο βιβλίο. Εντύπωση προκάλεσε στους μαθητές ο τρόπος που τυπώνεται και διπλώνεται μια σελίδα στο τυπογραφείο ώστε να δημιουργηθούν 16σελίδες βιβλίου, που είναι η βάση της σελιδοποίησης και της βιβλιοδεσίας, ακόμα και στα πολυσέλιδα βιβλία. Οι νέες πληροφορίες και γνώσεις άφησαν το αποτύπωμά τους στα παιδιά και τα βοήθησαν να ανακαλύψουν νέους κόσμους και δυνατότητες. Είμαστε βέβαιοι ότι αυτή η εμπειρία θα μείνει αξέχαστη στους μαθητές και τις μαθήτριες μας και θα τους/τις ενθαρρύνει να εξερευνήσουν περισσότερο τον κόσμο της δημιουργικότητας και του πνεύματος. Ευχαριστούμε θερμά για την επίσκεψη την κα Γεωργία Μίτση και την κα Αρετή Παληού και ελπίζουμε να έχουμε την ευκαιρία να συνεργαστούμε ξανά στο μέλλον.