Το σχολείο μας στη λιτανεία του Αγίου Ισιδώρου

Κάθε χρόνο στις 14 Μαΐου τιμάται η μνήμη του  Αγίου Ισιδώρου, πρωτομάρτυρα του νησιού μας. Φέτος το σχολείο μας συμμετείχε στα Β’  Ισιδώρια με εκπροσώπους τους μαθητές του ΣT2 που βρίσκονταν στη σημαία. Ειδικότερα, τα παιδιά έλαβαν μέρος στην αρχιερατική  λιτανεία του Ιερού Λειψάνου και της Ιεράς Εικόνας του Αγίου Ισιδώρου. Σε ένα κλίμα κατάνυξης σπουδαστές του εμπορικού ναυτικού, μαθητές, στρατός, εκπρόσωποι πολιτιστικών συλλόγων αλλά και πλήθος κόσμου, υπό τους ήχους της Φιλαρμονικής, ακολούθησαν τη λιτανεία. Η μεγαλοπρεπής πομπή ξεκίνησε από την κρήνη του τόπου μαρτυρίου Νεομαρτύρων και διαμέσου των οδών Δημοκρατίας, Πλατείας Ν. Πλαστήρα κι Απλωταριάς κατέληξε στον Μητροπολιτικο ναό της Χίου.
Και του χρόνου!