Εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών στο μάθημα της γαλλικής γλώσσας

Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών εορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου. Με τα παιδιά  συζητήσαμε για τη σπουδαιότητα της εκμάθησης των ξένων γλωσσών και υλοποιήσαμε δημιουργικές δραστηριότητες. Συγκεκριμένα, με τους μαθητές της Ε’ τάξης, αναζητήσαμε πληροφορίες στο διαδίκτυο, αναφερθήκαμε στο σημαντικό ρόλο της πολυγλωσσίας και δημιουργήσαμε εργασίες και αφίσες. Προκειμένου να ενισχύσουμε τις ψηφιακές δεξιότητες των μαθητών της ΣΤ΄, μάθαμε πως να χρησιμοποιούμε ένα ηλεκτρονικό λεξικό, να βρίσκουμε λεξιλόγιο και με τη βοήθεια καρτών και της ψηφιακής εφαρμογής Suno AΙ δημιουργήσαμε το δικό μας τραγούδι στα γαλλικά, με τίτλο “J’adore apprendre des langues étrangères – Αγαπώ να μαθαίνω ξένες γλώσσες”.

Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά, τα οποία ενθουσιάστηκαν με τη χρήση των ψηφιακών εργαλείων και δημιούργησαν τις όμορφες αυτές εργασίες!

Εκπαιδευτικός γαλλικής γλώσσας: Μαυροπούλου Μαρία