Συμμετοχή στο 13ο Πανελλήνιο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Την Παρασκευή, 19 Απριλίου και ώρα 11.00, έλαβε  χώρα η A‘  φάση του 13ου Πανελλήνιου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, όπου παρακολούθησε αντιπροσωπεία μαθητών της Ε΄τάξης. Ειδικότερα, οι μαθητές παρακολούθησαν  την πανελλήνια τηλεδιάσκεψη των συμμετεχόντων σχολείων από όλη τη χώρα και την ομογένεια, όπου αντιπροσωπευτικά,  μαθητές παρουσίασαν το έργο τους. Την εκδήλωση  χαιρετήσει η ηγεσία του ΥΠΑΙΘΑ.

Το σχολείο μας συμμετέχει στο εν λόγω φεστιβάλ με τo animation “Στη Δική Μας Παρέα Όλοι Έχουν Θέση”.Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης με αφορμή τις δράσεις για την Πανελλήνια Ημέρα Κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού έφτιαξαν ένα video animation με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας. Τα παιδιά συζήτησαν, ερεύνησαν, ζωγράφισαν, έγραψαν το σενάριο τους και με τη βοήθεια των Τ.Π.Ε. δήλωσαν πως “Στη Δική μας Παρέα Όλοι Έχουν Θέση”.

Yπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Σβύνου Κατερίνα, Πασίνη Σαββίνα, Παληού Χριστίνα