Γνωριμία με τον συγγραφέα κ. Μάρκο Κάβουρα

Την Παρασκευή 12 Απριλίου, ανοίγοντας την εβδομάδα φιλαναγνωσίας που πραγματοποιούμε στο σχολείο μας, είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε τον συγγραφέα και δάσκαλο  κ. Μάρκο Κάβουρα. Ο κ. Κάβουρας είναι γνωστός για τα ποιοτικά και εμπνευσμένα έργα του στον τομέα της νεανικής και παιδικής λογοτεχνίας. Το έργο του παρουσίασε  στους μαθητές των Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄. Μέσα από ερωτήσεις των μαθητών ανακαλύψαμε στοιχεία της συγγραφής του, όπως την πηγή έμπνευσής του, τη διαδικασία γραφής, τον τρόπο που μελετά τη φύση και την Ιστορία του τόπου, το κίνητρο της συγγραφής και τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει ένας συγγραφέας. Οι μαθητές των Ε΄, ΣΤ΄ είχαν μελετήσει το ιστορικό μυθιστόρημα του «Δρίμακος, ο Δρόμος της Φωτιάς» και είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν στοιχεία τοπικής ιστορίας. Οι μαθητές της Δ΄ είχαν μελετήσει το «Μεγάλο Μυστικό», απόσπασμα το οποίου βρίσκεται στο βιβλίο της Γλώσσας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να του κάνουν ερωτήσεις και να μοιραστούν τις δικές τους σκέψεις και ιδέες.  Η επίσκεψη του κ. Κάβουρα ανοίγει νέους ορίζοντες για τους μαθητές μας, ενθαρρύνοντάς τους να εκφράσουν τη δημιουργικότητά τους μέσα από τη γραφή και τη λογοτεχνία. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Κάβουρα για τον ζωντανό και παραστατικό του λόγο που ενθουσίασε τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς της σχολικής μας κοινότητας.